• Mehter ve Kızılordu Korosu Moskova’da Kremlin Sarayında ortak bir konser gerçekleştirdi. Bu ilgi çekici konsere bende burada ki Türk öğrencilere sağlanan Elçilikten gelen davetiyeyle katıldım. Genelde konserde Türkler Ruslara oranla çoğunluktaydı. Salih Kapusuz’un uzun,bürokratik ve tam olarak ne mesaj vermek istediğini anlaşılamayan konuşmasını “büyük bir dikkatle dinlememe rağmen” kaçırdım, ancak kendisinden büyük bir ders aldım oda ilerde politikaya atılırsam bu tip etkinliklerde uzun ve gereksiz konuşmalara gerek olmayışıdır. Kendisine burdan teşekkür ediyorum bana bu önemli dersi verdiği için…

  Tarihin parlak ve özlemle anılan bu iki büyük imparatorluğun askeri bandoları nadiren ortak parçalar seslendirdiler. İşte bunlardan bir örneğini izlemeyenler ve ya fark edemeyenler için aşağıda dikkatinize sunuyorum.

  Tags: , , ,

 • Rusça Dilbilgisi

  Rusça öğrenen veya öğrenmeyi düşünen ya da KPSS Rusça’ya girecek olanların en büyük sorunlarından biri düzgün bir Rusça Dilbilgisi kitabı bulamamak olmuştur. Piyasada ki kitapların tatmin edici olmayışı ve hatta birçok hata ile dolu oluşu üzücü bir gerçektir. Aynı şekilde Rusça – Türkçe sözlük içinde aynı durum kaygı vericidir. Birçok rusça öğrenen arkadaşımda ve Türkiye’de bulunan Rus Dili eğitimcileri ciddi sıkıntılar çekmektedir. Kişisel olan deneyimlerim ise piyasada olan ve olmayan birçok kitabı burada oda arkadaşım Fırat ile inceledik, dostum sevgili Fırat’ın babası Rusça – Türkçe Mütercim tercüman olduğundan dolayı çok sağlam dilbilgisi kitapları ve tuğla gibi iki adet büyük sözlük ve piyasada bulamayacağınız daha birçok farklı Rusça kaynakla gelmişti.

  Çoğu kişide benden burda kitap tavsiyesinde bulunmamı istemekte idi… Bu talepler üzerine ikimizinde en yararlı kaynak olduğunda hemfikir olduğumuz, Türkiye’de de Başkent Ünivesitesi’nde 4 yıl kadar Rusça Dersi aldığım. Hali hazırda Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Natalya Nikoleyevna’nın (Nilüfer Köksal) Rusça Dilbilgisi Kitabının detaylı anlatımı anlaşılırlık ve doğruluk açısından en iyi Türkçe kaynak olduğuna karar kıldık. Tüm istisnaları verişi, detaylı ve net anlatımı ile piyasada ki birçok kitap’dan açık ara önde olan bu kitabı bu dili öğrenen ve öğrenecek olanların edinmeleri kendi yararlarına olacaktır.

  Ayrıca bir başka kanayan yara ise sözlük demiştim. Ne acıdır ki piyasada bulabileceğiniz bir çok sözlük o kadar kötü ve hatalarla dolu ki en temel kelimeleri bulamazsınız bulsanız da zaten yanlıştır.

  İşte bu sıkıntının çözmenin tek yolu Natalya Nikoleyevna (Nilüfer Köksal) tarafından hazırlanan Rusça – Türkçe / Türkçe – Rusça Sözlük….

  Peki bu eserleri nasıl bulabilirsiniz ?

  Rusça Sözlük

  Rusça Sözlük

  Rusça Dilbilgisi

  Yazar: Nilüfer Köksal

  ISBN:  978 975 320 1896

  Yayınevi: Engin Yayınevi

  Rusça Sözlük

  Yazar : Nilüfer Köksal

  ISBN: 979 975 320 2636

  Yayınevi : Engin Yayınevi

  Daha fazla bilgi için bkz: http://www.enginyayinevi.com.tr/

  Tags: , , , , ,

 • MGU’nun Local ağında gezinirken yine ilgi çekici bir keşifte bulundum. Rusların Türklere bakış açısını anlamak için iyi bir örnek olacağı düşüncesiyle sizlerle de paylaşmayı uygun gördüm. Grubun adı “Запрещенные Барабанщики” 2001 çıkışlı albümünlerinin adı ise “Ещё Раз О Чорте” 9. sırada yer alan şarkıları “Турок” yani “Türk” ismi kadar şarkıda ilgi çekici Türkiye’de rusca eğitmenim sevgili Natalia Nikoleyevna’nın çevirisiyle sizlere şarkının ibret verici hikayesenini aktarmak benim için bir onur olsa gerek.

  Rus Bayan bir Türkle karşılaşıyor, ve onun pırlanta gibi parlayan gözlerine, delici bakışlarına hayran kalıyor. Türk’de diyor ki Madam eşiniz Amderdam’a iş gezisine gitti madem, onun yerine benim geçmeme izin verir misiniz ? İlgiye muhtaç saf ve bir o kadarda güzel olan saf sarışın rus bayanda kanıyor. Buraya kadar herşey çok hoşunuza gitti biliyorum ama olaylar bundan sonra başlıyor. Kadın kendini birden çok kalabalık bir haremde buluyor belli bir süre sonra artık Türk’ün gözleri,bakışları ve endamı eskisi gibi hoşuna gitmemeye başlıyor…

  Şarkıyı ve grubun resmi sitesini aşağıda bulabilirsiniz.

  Şarkı:

  Турок

  Grubun Resmi Sitesi:

  Запрещенные Барабанщики

  Tags: , , , , ,

 • Moskova’da Bayramların tadı gerçekten bir başkaymış. Birçok insan için bayramda evde sevdikleririnin yanında olamamak oldukça zordur ya da hiç yaşamamıştır ilk başta çok zor gelebilir. Ben Askerliğimi yaptığımdan dolayı askerde yılbaşı bayram doğum günü kutlamış bir insan olarak Moskova’da bayram geçirmek burda ki dostlarımla birlikte bayramlaşmak Türkiye’den dostlarımdan ve ailemden telefon mesajları almak ve onlara cevap yollamaktan ibaret olduğunu düşünmüştüm. Bir süre böyle gitti ancak daha sonra aksiliklerin arkası kesilmedi. Kısacası Bayram Kara Geldi ! İlk olarak emektar Laptop’ım Mavi Ekran vererek bana veda etti. Kendisini kurtarmak için bütün bir günümü feda etmeme rağmen fayda etmedi. Yeni bir laptop almaktan başka çare kalmamıştı.

  Yapılacak iki şey vardı; biri Яндекс (Yandex) diğeri Горбушка (Garbuşka). Yandex: Rusya’nın en büyük portallarından biri birçok şey var. Market kısmında Moskova’da ki bütün mağazalarda adını yazdığınız ürünün fiyat karşılaştırmalarını bulmak mümkün. Bir diğer seçenek ise Garbuşka yani Moskova’nın Doğubank’ı. Garbuşka Çin malı taklit nokia telefonlara meraklı iseniz ve ya garantisiz ve bozuk olma ihtimali olan bilimum elektronik eşyayı daha pahalı fiyatlara almak için tam sizin mekanınız olabilir. Malesef benim değil. Bu tip yerlerde yaptığım araştırmalar neticesinde en uygun yerin Mediamarkt olduğuna karar verdim. Gerekli para transferleri gerçekleştirip Visa elektron ile tam laptopı alacaktım ki oda nesi alamadım. İlk aldığım ders ATM kartları yurt dışında sadece ATM den para çekmek için kullanılır oldu. Ancak hala almam gereken acı dersler vardı habersizdim… Kederli bir şekilde yapılması gereken en doğal şeyi düşündüm ATM kartı ile Bankamatikten para çekmek daha önce deneme amaçlı ufak meblalar çekmiştim. Şimdi ise biraz büyük bir tutar çekecektim. Sadece 1000 ruble (50 YTL) çekebildim. Bütün ATM makinalarını denememe rağmen para çekememiştim Nasıl olurdu hesabımda para vardı ? Çok acı bir şekilde gerçekleri öğrenmeme az kalmıştı… Internet Hesabımı kontrol ettiğimde çekemediğim paralar hesabımdan düşmüştü. Gazete başlıklarını görebiliyordum  “Moskova’da ATM Makinaları Hırsızlığa başladı.  Makinalar tarafıdan acımasızca soyulan ilk insan bir Türk Öğrenci çıktı.” Rusya’da gelde anlat derdini şimdi ! ATM makinalarına güvenemezdim yapılacak son bir şans kalmıştı Western Unioun ancak Türkiye’de Bayramdı ve herkes tatildeydi. Bayram bitene kadar beklemeliydim….

  Sonuç olarak Western Unioun’dan $50’lık bir komisyon oranıyla paramı alarak ve ATM makinasına da 2000 Ruble kaptırarak; Rusca Vista yazılımıyla birlikte gelen güzel bir Laptop’ım oldu.

  Sizinde geçmiş Bayramınız Kutlu Olsun !

  Tags: , , , , , , , , , , , ,

   

Recent Comments

 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...
 • çok çok teşekkürler,çok yararlı kaynak,sözlük gerçe...
 • Merhaba Ruscaya yeni başladım ve sitenizde çok yararlı b...